PATCHWORK TECHNIKÁK
Története, elterjedése
A foltvarrás (patchwork, quilting) az egyik legősibb kézművesség. I.e. 3400-ból is maradtak ránk leletek. Számos legenda és feltárt lelet árulkodik kezdetleges foltvarrási technikákról. A legrégibb darabokra Mongóliában és Kínában bukkantak rá. Európában való elterjedését a Kis-Ázsiából hazatérő lovagok tették lehetővé, ők hozták át ezt a technikát Dél-Franciaországba, majd az iparosodás, textilgyártás elterjedésével a foltmozaik-készítés hazája Anglia lett. Angol és ír kivándorlók vitték a tengerentúlra ezt a hagyományt, ahol művészetté nőtte ki magát. Az első telepesek Amerikába érkezésévek kezdődött a foltvarrás aranykora, és viharos gyorsasággal elterjedt az egész világon. A 80-as évektől ismét fellendült Európában a foltvarrás. Számos kiállítás, bőséges textilválaszték, megannyi kiadvány, folyóirat, múzeum segíti a foltvarrás szerelmeseit a fejlődésben.
Fajtái
Két fő ágazata van, melyek egymástól merőben eltérnek: a használati és dísztárgyak. Ennek megfelelően két alapvető technika alakult ki: a foltvarrás (patchwork), és a tűzdelés (guilt). Ez a két technika mára már szinte teljesen egybeforrt. Különbség köztük annyi, hogy a foltvarrásnál az egyes elemek összedolgozása ad mintát, a tűzdelésnél a tűzés maga a minta .
A legklasszikusabb technika a foltmozaik. Szabályos alakú mozaikokból bonyolult blokkok készíthetők. Itt a színeknek van döntő szerepe. Minél mintásabb, annál érdekesebb. A csíkos a kockással, pöttyössel, virágmintással jól összefér, de a színek harmóniájára gondosan ügyelni kell. Foltmozaik technikával készültek azok a takarók, melyeket a másodig világháborút követően bebörtönzött asszonyok varrtak a Vörös Kereszt számára. A fogvatartottak nem érintkezhettek a külvilággal, ám a takarókon elkészített "üzenetekkel " elmesélhették helyzetüket szeretteiknek.
Egy másik technika szabálytalan darabok összevarrása. Ez az ún. crazy(bolondos) foltvarrás. Mindenki kitalálhat új mintákat.
A quilt lényege, hogy két réteg vászon közé tömés kerül, melyeket apró öltésekkel különböző motívumokban egymáshoz erősítünk. Így maga a tűzés hoz mintákat létre. Ide tartozik a steppelés és a kukacolás is..
Faliképek elkészítésénél terjedt el az ólomüveg technika, ahol a felületre felvarrt egyes elemeket eltérő színű szalaggal szegünk le, ezáltal kiemeljük a mintát.
A foltra folt technikával egy már elkészült blokkra vagy sima felületre sűrű hímzéssel kis elemekből álló kompozíciót, figurákat illeszthetünk. A legelterjedtebb változata a „Zsuzsi baba”.
|